Kolonihave til salg i Sommerhuskolonien afd A

Kolonihavegrund med gode muligheder – pris kun 50.000 kr.

Nu har du mulighed for at overtage en kolonihave til en attraktiv pris. Den maksimale vurderingspris er 54.557,81 kr., men ejendommen sælges for kun 50.000 kr., da der ydes en ekstra rabat.

Huset er opført i 1965 og fremstår i en stand, hvor det må betragtes som et nedrivningsprojekt. Ifølge vurderingsrapporten er huset meget misligholdt både udvendigt og indvendigt, og vurderingsudvalget vurderer, at det vil være dyrere at restaurere huset end at nedrive det.

En del af bebyggelsen ligger desuden for tæt på skel mod nord og skal fjernes. Det eksisterende træhegn i skel skal ligeledes erstattes af levende hegn i overensstemmelse med foreningens regler.

Haven er en god størrelse på ca. 400 m² og vurderes at have et godt udgangspunkt, men den trænger til oprydning omkring huset. Her får du en billig kolonihavegrund med mulighed for at skabe dit eget fristed helt fra bunden.

Ejendommen sælges som beset, og køber overtager huset og grunden i den stand, de forefindes. Køber afholder selv alle udgifter til oprydning, nedrivning, lovliggørelse og eventuel bortskaffelse af affald.

Der afholdes ikke åbent hus. Interesserede er dog velkomne til selv at besigtige både hus og have. Hoveddøren er ikke aflåst.

Alt, hvad der befinder sig i huset og på grunden på overtagelsesdagen, følger med i handlen.

Foreningen kan formidle kontakt til entreprenører, der kan udføre nedrivning, samt gartnere, som kan hjælpe med oprydning og klargøring af haven. Alle udgifter hertil afholdes af køber.

En oplagt mulighed for dig, der ønsker en billig kolonihavegrund og har planer om at starte helt forfra med både hus og have.

Krav til køber
Køber er forpligtet til: Nedrivning: Huset og alle bygninger skal være fjernet senest 2 måneder efter overtagelsen.
Alle omkostninger til nedrivning, fjernelse og bortskaffelse af byggeaffald og andet affald på grunden afholdes af køber. Køber skal klippe og beskære hæk og træer, så de til enhver tid overholder gældende regler og foreningens bestemmelser.
Ansvar: Arbejdet udføres og bekostes af køber, uden ansvar for sælger eller foreningen.
Byggeri: Nyt byggeri skal påbegyndes ikke senere end 12 måneder efter overtagelsen. Byggeansøgning skal indsendes senest 10 måneder efter overtagelsen.

Der afholdes ikke åbent hus, køber kan selv besøge og besigtige grunden. huset sælges 10 dage efter udsendelse på ventelisten.
Sælges til prisen.
Bestyrelsen står for salget.

ÅBENT HUS:

Ingen

Man er velkommen til at gå ind i haven og hus og tage et kig

Løsøre: ( alt på grunden følger med) 
Vurdering: 54.557,81 kr.
Rabat: 4.557,81 kr.
Pris: 50.000,00 kr.

Foreningsmæssig værdi ca 12.155,13 kr.
Forsikringer / brand: 679,00 kr. ( betales også selv om der ikke er hus på grunden)

Yderligere takster og forpligtelser:
https://afdelinga.dk/oekonomi-ved-huskoeb/

Faciliteter

Pris: 50.000 kr.

Årlig haveafgift: Ukendt kr.

Husstørrelse: 45 m2

Grundstørrelse: 400 m2

Byggeår: 1965

Bopælspligt i kommunen: Ja

Kontakt informationer

Adresse

Nørrevangen 43
2610 Rødovre

Kontakt

For at se kontaktoplysninger skal du være logget ind og have et aktivt medlemskab.

Navn: FornavnDu skal være medlem og logget ind for at kunne se dette

E-mail: [email protected]Du skal være medlem og logget ind for at kunne se dette

Telefon: 12341234Du skal være medlem og logget ind for at kunne se dette

Vil du have adgang?
Det koster kun 29 kr. om ugen.

På findkolonihave.dk har vi samlet 230 Kolonihaver til salg kolonihaver fra hele landet og gjort det nemt at søge i dem ud fra dine kriterier. Som medlem får du adgang til alle informationerne, du har brug for, for at kunne finde og komme i kontakt med sælgerne af kolonihaverne.

Kontaktoplysninger er tilgængelige uden medlemskab

Kolonihave Rødovre

Hus m2
45
Grund m2
373
Postnummer
2610
By
Rødovre
Pris
109.876

Kolonihave Rødovre

Hus m2
45
Grund m2
400
Postnummer
2610
By
Rødovre
Pris
50.000

Kolonihave Rødovre

Hus m2
52
Grund m2
Ukendt
Postnummer
2610
By
Rødovre
Pris
66.000
Scroll to Top
1